Kontaktoplysninger i forlaget

Daglig kontakt til forlaget foregår via sekretariatet (Merete eller Kim) på:
Tlf. 50702667 eller admin@dansksang.dk

Øvrige kontaktoplysninger i forlaget 

Søren Bechmann, Ansvh. red. bechmann@dansksang.dk 
Anders Groth, Projektleder (undervisningsportal) anders@dansksang.dk 
Lars Thor Larsen, Projektleder (bogmaterialer) og bladredaktør lars@dansksang.dk 
Ebbe K. Jakobsen, Konsulent vedr. forvaltning og clearing af rettigheder ebbe@dansksang.dk 
Niels L. Rebsdorf, Materialeproducent niels@dansksang.dk 
Louise Lauritzen, Studentermedhjælper louise@dansksang.dk  
Henrik Flagstad, Layout (layout) henrik@dansksang.dk 
Erik Hagner, Nodesætning (nodelayout) erik@dansksang.dk 

Herudover samarbejder forlaget med en række konsulenter. 
Kontakt hertil bedes om nødvendigt koordineres via sekretariatet. 

Forlagets redaktion i København har adressen: 
Vækstfabrikken Lydens Hus, 13, Gammel Kongevej 11, 4. sal, 1610 København 

Forlagets hovedadresse og sekretariat er i Sakskøbing på adressen: 
Dansk Sang, Bandholmvej 80, 4943 Torrig L


Hvad nu ...

  • hvis man har et manuskript eller en god ide til en bog? 
    Skriv 5 linjer om projektet til Lars eller Niels
  • hvis man kunne tænke sig at lave et spændende forløb til portalen? 
    Skriv 5 linjer om projektet til Anders
  • hvis man ønsker at skrive en musikpædagogisk artikel til bladet? 
    Skriv til Stefan
  • hvis man ønsker at annoncere i bladet? 
    Skriv til Søren
  • hvis man vil klage over noget eller bare ønsker noget forbedret? 
    Skriv til Søren
  • hvis man har glemt sit DSA•login
    Skriv til Merete
  • hvis ikke man kan finde en bestemt bog
    Skriv til Lars
  • hvis man gerne vil trykke sange med forlagets ©? 
    Skriv til Ebbe
  • hvis man stadig er i tvivl om et eller andet? 
    Skriv til Merete
  • hvis man er glad for et eller andet i forlaget eller foreningen? 
    Lav et opslag på Facebook og skriv til et par kollegaer (gerne med nogle af os som cc)



I forlaget afholder vi årlige forfatterseminarer, hvor alle med interesse for forfattervirksomhed i forlaget er velkomne til at deltage. 
Her kan du se to indlæg, hvor der er fokus på henholdsvis den analoge og den digitale forfatter. 
Forlaget annoncerer næste seminar i Musiklærerforenings medlemsblad, på Facebook mv.