Om forlaget

Dansk Sang, Musiklærerforeningens forlag er et innovativt musikpædagogisk forlag, som udgiver musikpædagogiske materialer til brug i først og fremmest:

Grundskolen · Kirken · Musikskolen · Ungdomsuddannelserne · Daginstitutionerne · Private hjem


Alle materialer fra forlaget er erfaringsbaserede og afprøves grundigt i praksis, inden de sendes på markedet. 
Materialer bærer ofte præg af konkret idéudveksling lærer og lærer imellem. 
Der lægges vægt på faglighed, og at materialerne er i stand til at inspirere, motivere og engagere. 

Kontakt forlaget

Daglig kontakt til forlaget foregår via sekretariatet (Merete eller Kim) på tlf. 50702667 eller admin@dansksang.dk

Øvrige kontaktoplysninger i forlaget 

Søren Bechmann, Ansvh. red. bechmann@dansksang.dk 
Anders Groth, Projektleder (undervisningsportal) anders@dansksang.dk 
Lars Thor Larsen, Projektleder (bogmaterialer) og bladredaktør lars@dansksang.dk 
Jakob Faurholt, Projektleder (sangværker og licensering) jakob@dansksang.dk 
Ebbe K. Jakobsen, Konsulent vedr. forvaltning og clearing af rettigheder ebbe@dansksang.dk 
Niels L. Rebsdorf, Materialeproducent niels@dansksang.dk 
Louise Lauritzen, Studentermedhjælper louise@dansksang.dk  
Kristine van der Keur, Studentermedhjælper kristine@dansksang.dk  

Herudover samarbejder forlaget med en række konsulenter. 
Kontakt hertil bedes om nødvendigt koordineres via sekretariatet. 

Forlagets redaktion i København har adressen: 
Vækstfabrikken Lydens Hus, Gammel Kongevej 11, 3. sal, 1610 København 

Forlagets hovedadresse og sekretariat ligger på Lolland på adressen: 
Dansk Sang, Bandholmvej 80, 4943 Torrig L